Haftanın Film Önerisi – Şikago Yedilisi’nin Yargılanması (The Trial of the Chicago 7)

2020/ABD – Drama, Tarih, Gerilim

Gerçek hikayeden uyarlanan film, Martin Luther King Jr. ve Robert F. Kennedy suikastlarının ardından, Vietnam Savaşı’na ilişkin tartışmalar gölgesinde gerçekleştirilen 1968 Demokratik Ulusal Konferansı sırasında Chicago’da yaşanan protestolarda tutuklanan yedi kişinin yargılanmasını konu alıyor.

Komplo ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan sanıkların yargılanması 1969 yılında gerçekleşiyor. Hatalı yargılama gerekçesiyle sekizinci sanık Bobby Seale’in davası ayrıldıktan sonra, kalan yedi sanık Abbie Hoffman, Jerry Rubin, David Dellinger, Tom Hayden, Rennie Davis, John Froines ve Lee Weiner “Şikago Yedilisi” (Chicago Seven) olarak anılıyor.

Yargılama sırasında hâkim Julis Hoffman’ın sanıklara karşı tutum ve davranışları ile, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan Afro-Amerikan karşıtlığı ve adil yargılanma hakkının ihlali açıkça gözler önüne serilirken, duruşmaların sonunda Şikago Yedilisi yozlaşmış sisteme görmezden gelinen gerçeklerle yanıt veriyor.

Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Joseph Gordon-Levitt ve Michael Keaton gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, aynı zamanda “En İyi Film” kategorisi dahil altı dalda Oscar’a aday oldu. (IMDb – 7,8)

İlginizi çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli kalacaktır.